رعایت رژیم غذایی مناسب، رفلاکس معده راکنترل می کند

 


رعایت رژیم غذایی مناسب، رفلاکس معده راکنترل می کند

پرخوری، چاقی، فشارهای روحی و روانی از جمله عوامل  برگشت اسیدمعده است و می توان با رعایت رژیم غذایی مناسب، رفلاکس معده را کنترل کرد.

به گزارش خبرنگار وب دا از یاسوج، دکتر شاپور آقایی، علت عمده ناراحتی گوارش را برگشت اسید معده به مری (رفلاکس) عنوان کرد و افزود: غذاهای سنگین، پرچرب، ادویه دار، چای، قهوه، غذاهای سرخ کردنی، چاشنی ها، پیاز و نوشابه ها تاثیر زیادی در ایجاد رفلاکس دارند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه علاوه بر مواد غذایی، استرس و فشارهای روحی و روانی، اشکالات آناتومیکی درمری و همچنین بعضی  از داروها نیز درایجاد رفلاکس موثر هستند، اظهار داشت: رفلاکس رامی توان از طریق تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و کاهش استرس و اضطراب کنترل نمود.

وی یادآور شد: درصورت عدم کنترل با تغییرات فوق، این مشکل با داروهای ضد اسید کنترل می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: رفلاکس باعث التهاب در مری می شود و درتعداد اندکی ازبیماران با رفلاکس طول کشیده، التهاب مری زمینه ساز تغییرات سلولی در مری می شود که این تغییرات ممکن است به سمت بدخیمی پیش رود.

آقایی تاکید کرد: به همین منظوربهتر است افراد با رفلاکس طول کشیده و یا علائمی مثل ماندن  غذا درمری و بلع دردناک غذا، کم خونی،کاهش وزن و یا مقاومت به درمان دارویی، تحت اندوسکوپی فوقانی قرار گرفته و بر اساس نظر پزشک معالج اندوسکوپی بصورت دوره ای تکرارشود.

منبع:www.irshafa.ir

/ 0 نظر / 15 بازدید