فشار خون بالا قاتل خاموش

 


پژوهشگران در حالی که از بیماری فشار خون با عنوان "قاتل خاموش" نام بردند، اعلام کردند این بیماری در عملکرد قلب تداخل ایجاد می کند و حملات قلبی و سکته را بدنبال خواهد داشت.
 
  
 
به گزارش واحد مرکزی خبر ، ولفرام دلیوس (Wolfram Delius) پزشک بیماریهای داخلی و قلبی انجمن پزشکان قلب آلمان در این خصوص اظهار داشت، بیماری فشار خون بویژه در زمان بالا رفتن سطح فشار خون، علائم خاصی ندارد و لازم است افراد برای اطلاع از سلامت قلب خود، مرتبا فشار خون را چک کنند.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، بیماری فشار خون به شرایطی گفته می شود که شدت انقباض قلب (در زمان تپش) به میزان بیش از صد و چهل میلیمتر بر هکتوگرام و شدت انبساط (فاصله بین تپشها) بیش از نود میلیمتر بر هکتوگرام باشد.

این سازمان همچنین هشدار داد لازم است افرادی که در این رده بندی قرار می گیرند، در جهت کاهش هر چه سریعتر فشار خون خود تلاش کنند.

به گفته دلیوس، داروهای بسیاری برای درمان فشار خون بالا وجود دارد، اما گاهی با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، می توان فشار خون را به میزان قابل توجی پایین آورد.

از عوامل ابتلا به بیماری فشار خون بالا می توان به چاقی مفرط اشاره کرد؛ دست کم سی درصد از افرادی که از بیماری فشار خون رنج می برند، افزایش وزن دارند. از این رو تلاش برای کاهش وزن یکی از بهترین راههای مقابله با بیماری فشار خون است.

همچنین مصرف بیش از اندازه نمک، خطر ابتلا به بیماری فشار خون را بدنبال دارد. بهتر است مواد غذایی به صورت تازه مصرف و ادویه های دیگر جایگزین نمک شوند.

دلیوس همچنین هشدار داد، بیماران مبتلا به فشار خون از مصرف دخانیات خودداری کنند.

وی افزود، فشار خون بالا ممکن است از فشار عصبی زیاد ناشی شود؛ از این رو به بیماران پیشنهاد می شود سعی کنند تمرکز و آرامش خود را افزایش دهند.

همچنین بیماری فشار خون ممکن است بطور ارثی به فرد منتقل شود. افرادی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند می توانند با پرهیز از عوامل تحریک کننده، از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از مونیخ، ورزش یکی از راههای مقابله با فشار خون بالا محسوب می شود. انجام حرکات ورزشی متداول چون پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری حتی به مدت کمتر از سی دقیقه برای سه یا چهار روز در هفته تاثیر بسیاری در کاهش فشار خون دارد.

در این حال یکی از کارشناسان تغذیه اعلام کرد، مصرف مکملهای غذایی در کاهش فشار خون تاثیری ندارند و حتی گاهی برای افراد مبتلا خطرناک هستند. وی به افراد مبتلا پیشنهاد کرد برای کاهش فشار خون خود، روزانه یک حبه سیر تازه مصرف کنند.

به گفته این کارشناس مصرف شکلات تلخ با درصد کاکائوی بیشتر نیز در کاهش سطح فشار خون موثر است، اما مصرف زیاد در روز توصیه نمی شود.

منبع:سایت شفا

/ 0 نظر / 11 بازدید