راههای کاهش اضطراب

 راههای کاهش اضطراب
مساله ی اضطراب به علت های گوناگون و به شکل های گوناگون به وجود می آید.
برخی از اضطراب ها علل خاص و مشخصی دارند و برخی از آن ها علل واضحی ندارند. برخی بسیار شدید هستند و برخی خفیف تر بروز می کنند.

متن کل خبر : مساله ی اضطراب به علت های گوناگون و به شکل های گوناگون به وجود می آید.

برخی از اضطراب ها علل خاص و مشخصی دارند و برخی از آن ها علل واضحی ندارند. برخی بسیار شدید هستند و برخی خفیف تر بروز می کنند.

مسلما" بسته به این که علت اضطراب مشخص باشد یا نه یا میزان و درجه ی آن چقدر باشد روش هایی که باعث کاهش اضطراب می شوند، متفاوت خواهد بود. اما تعدادی روش عمومی وجود دارد که می توان در کلیه ی شرایط اضطرابی آن ها را به کار برد.

اما باید توجه داشت این روش های عمومی شاید به تنهایی قادر به کنترل اضطراب های شدید نباشند.

● آرامش ورزی، کاهش دهنده ی اضطراب

آرامش ورزی که با معادل انگلیسی relaxation معروفیت بیشتری دارد روشی بسیار عالی برای کنترل اضطراب است.

از این روش عمدتا" در جریان روان درمانی انواع اضطراب ها ، وسواس ها و ... استفاده می شود.

اما افراد می توانند با یادگیری این روش بدون قرار گرفتن در جلسات روان درمانی آرامش روزمره خود را تامین کنند.

استفاده ی طولانی مدت از این روش حفظ آرامش روزمره را در زندگی فرد ایجاد می کند و موجب می شود فرد کنترل بیشتری روی علائم اضطرابی خود داشته باشد.

در این روش به فرد آموزش داده می شود به انبساط و شل کردن عضلات خود بپردازد. انقباض عضلات یکی از علائم اساسی اضطراب است و احساس چنین علائمی متقابلا" شدت اضطراب فرد را افزایش می دهد.

● کنترل تنفس، کاهش دهنده ی اضطراب

افراد در حالت های اضطرابی تنفس درستی ندارند؛ دم و بازدم آن ها معمولا" به صورت سطحی انجام می پذیرد و خود این شیوه ی نادرست موجب می شود فرد دی اکسید کربن خود را به طور کامل تخلیه نکرده و اکسیژن کافی جایگزین آن نکند؛ به این ترتیب سطح اضطراب معمولا" افزایش بیشتری می یابد. با استفاده از این روش فرد یاد می گیرد تنفس خود را آگاهانه و ارادی انجام دهد.

● از بین بردن افکار منفی برای کاهش اضطراب

اغلب در جریان اضطراب یک سری افکار منفی در ذهن فرد راه اندازی می شوند که نقش مخربی روی ذهن فرد و آرامش او دارند.

برای کاهش اضطراب بهتر است فرد به این دسته از افکار خود توجه کند و آن ها را شناسایی کند و افکار مناسبی را به جای آنها جایگزین نماید.

مثلا" فرض کنید فردی نگران یکی از عزیزان خود است که در ساعتی که قرار بود به منزل بیاید زمانی گذشته و او هنوز به خانه مراجعت نکرده است.

این فرد احساس اضطراب می کند چون چنین افکاری را در ذهن خود دارد: حتما" اتفاق بدی افتاده است؟، خیلی دیر کرده است؟، نکند تصادف کرده باشد! و افکاری از این قبیل.

این افکار تخریب کننده هستند و آرامش فرد را برای تفکر منطقی و پیدا کردن راه حل به هم می ریزند؛ در چنین شرایطی می توان افکاری از قبیل حتما" در ترافیک مانده است، کمی صبر می کنم بعد با دوستش تماس می گیرم و ... را برای کاهش اضطراب از ذهن گذراند.

● انجام فعالیت برای کاهش اضطراب


در زمان هایی که احساس نگرانی و اضطراب دارید بهتر است به کار و فعالیتی مشغول شوید؛ ذهن انسان در یک لحظه نمی تواند به چند موضوع متفاوت فکر کند. کاری پیدا کنید که برایتان سرگرم کننده باشد و مشغول شوید. این عمل باعث خواهد شد راحت تر با افکار اضطراب زا مبارزه کنید.

در واقع خواهید توانست ذهن خود را از درگیر شدن با افکار منفی منحرف کنید و به کارهای دیگری بپردازید.

● انجام فعالیتهای منظم ورزشی برای کاهش اضطراب

ورزش کردن باعث خواهد شد که شما در مواجهه با شرایط اضطراب زا خونسردی و آرامش بیشتری داشته باشید؛ ورزش تاثیرات فیزیولوژیکی بر بدن دارد که این تاثیرات فیزیولوژیک فراهم کننده ی آرامش در افراد هستند.

● از عامل اضطراب زا فرار نکنید.


فرار از چیزی که موجب اضطراب شما می شود شاید به طور موقتی شما را از تحمل اضطراب آسوده سازد، ولی راه حل کاملا" نامناسبی است که باعث می شود ریشه ی اضطراب در شما باقی بماند و در مراحل بعدی نیز از رویارویی با آن هراس داشته باشید.

به این جهت تلاش کنید عاملی را که موجب اضطراب شما می شود شناسایی کنید و حتی الامکان با آن روبرو شوید. فرض کنید دانش آموزی از ارائه ی کنفرانس اضطراب دارد و بنابراین همیشه از این فعالیت طفره می رود.

بهتر است برنامه ای برای خود تنظیم کند، کنفرانس دادن را به تنهایی تمرین کند و بعد تلاش کند آن را به گروه های دو، سه و چند نفره بکشاند.

اجتناب از کنفرانس دادن برای همیشه به صورت یک نگرانی و ترس و واهمه در او باقی خواهد ماند و در مراحل بعدی تحصیل نیز او را دچار مشکل خواهد ساخت.

● عزت نفس و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

به موفقیت های خود فکر کنید، به توانایی هایی که دارید و تلاش هایی که می کنید.

در خود احساس ارزشمندی به وجود بیاورید؛ اگر چنین احساسی نداشته باشید اعتماد به نفس کافی نخواهید داشت و این موجب اضطراب شما خواهد شد.

انسان هایی که برای خود احترام قائلند واحساس ارزشمندی می کنند افرادی هستند با عزت نفس بالا.

به این ترتیب اعتماد به نفس بیشتری نیز دارند و کمتر دچار اضطراب و نگرانی می شوند.

لازم نیست به دنبال توانایی هایی در خود بگردید که دیگران دارند، یا خود را با دیگران مقایسه کنید تا بدانید موفق هستید یا نه. هر انسانی توانایی های منحصر به فردی دارید و شما در نوع خود بی نظیر هستید.

● در کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید.

برنامه ریزی چه در مورد کارهای روزمره زندگی و چه در فعالیت های تخصصی با ایجاد منظم در فعالیت هایتان احساس آرامش را در شما ماندگار می کند.

شرایط به هم ریخته موجب استرس و نگرانی خواهد شد.

● الگو برداری از افراد آرام

برخی افراد خیلی آرام و راحت به نظر می رسند، کارها و فعالیت های خود را با آرامش بیشتری انجام می دهند و کنترل خوبی روی رفتار خود در شرایط اضطراب زا دارند.

الگوهای رفتاری این افراد با افراد اضطرابی متفاوت است. می توان برای کاهش اضطراب رفتار چنین افرادی را به عنوان یک الگو تمرین کرد. آن ها چطور حرف می زنند؟ چگونه راه می روند؟ چگونه نگاه می کنند؟ در شرایط اضطراب زا چه عکس العملی دارند؟ می توان با بازی نقش این فرد رفتارهای اضطرابی را در خود کاهش داد.

● روان درمانی برای کاهش اضطراب


گاه افراد با اضطراب های شدیدی مواجه هستند که با روش های عمومی چندان رفع نمی شوند. در این صورت باید از یک مشاور و روان درمان گر کمک بگیرند.

● دارو درمانی برای کاهش اضطراب

برخی از انواع اضطراب ها نیاز به دارو درمانی دارند و لازم است فرد در کنار روش های دیگر مثل روان درمانی از دارو درمانی نیز استفاده کند.

برخی از این داروها برای کاهش مستقیم اضطراب فرد هستند و برخی برای رفع عللی که موجب اضطراب شده اند.

به این دلیل که برخی افراد وجود مشکلات جسمی دیگر مثل مشکلات تیروئید، کم خونی و ... موجب اضطراب می شود.

در این دسته از مشکلات داروهایی برای رفع مشکل جسمی تجویز می شود و اضطراب به عنوان علامت ثانویه آن بیماری نیز از بین می برد.

منبع:سایت فراطب

/ 0 نظر / 16 بازدید